Faydalı Bilgiler

Soba Nasıl Yakılır?

Faydalı Bilgiler

Soba Nasıl Yakılır?

Kömürün daha verimli yanması için odun veya tahta ile tutuşturlmalı sobanız mutlaka üstten yakılmalıdır.

 1. Yılda en az bir defa bacanızı temizletiniz. Bacanızın iyi çektiğinden emin olunuz.
 2. Kovayı üçte iki oranında doldurunuz (soğuk günlerde ortalama 8 kg normal günlerde ortalama 6 kg).
 3. Sobanızı mutlaka üstten, odun veya tahta ile tutuşturunuz. Bu, kömürün daha verimli yanmasını sağlar is, koku ve kurum oluşmasını önler.
 4. Ekonomik olsun diye kömürü azar azar yakmayınız. 1 günde yakmak istediğiniz kömürün tamamını bir defada kovaya doldurunuz, ısınma ihtiyacınıza göre uyutarak yakınız. Azar azar yakarsanız kömür sarfiyatınızı artırdığınız gibi daha az ısınırsınız.


 

  • Kömürü poşet, çuval vb ambalajların içine koyarak yakmayınız. Bu kömürün doğru hava almasını engelleyeceğinden verimli yanmasını önler.
  • Asla yanmakta olan kömürün üzerine yeni kömür ilave etmeyiniz. Bu; is, koku ve cüruf oluşumuna neden olur, yanma verimini düşürür.
  • Sobanızda kırık-hasarlı ızgara veya delik-yırtık kova kullanmayınız. Bu; kömürün doğru şekilde hava almasını engeller, verimli yanmasını önler.
  • Kovalı sobalarda 1 yıl garantili Siyahinci krom-çelik kova kullanınız. Siyahinci krom-çelik kovalar yüksek ısıya dayanıklı olduğu için kovanız 1 yıl boyunca kolayca delinip yırtılmaz, böylece kömürünüz daha verimli yanar.Soba Nasıl Yakılır?